Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Chrześcijaństwo i hazard

19

Category : Rozważania

Ostatnio zwróciła się do mnie Anka z prośbą o umieszczenie artykułu na tym blogu nt. hazardu. Cóż, temat mnie jakoś szczególnie nie zachwycił – byłem podejrzliwy, ale gdy go przeczytałem pomyślałem sobie, że jest to dość intrygujące spojrzenie dlatego zdecydowałem się go opublikować. Nie znaczy to, że zamierzam grać w różne gry :) , bo nie zamierzałem i nie zamierzam :) (i mam nadzieję, że to nikogo nie zachęci artykuł :) ), ale jestem ciekawy, co wy sądzicie na temat tego co Tu napisała Anka? Jak powinien chrześcijanin podchodzić do takich współczesnych, niewinnych gier? Moje osobiste stanowisko jest negatywne także wobec tych nowoczesnych gierek. Artykuł zamieszczam w oryginale takim jakim go otrzymałem. Oto on:

—-

Religia chrześcijańska od samego początku kształtowania się jako dominującej wiary na świecie potępiała hazard. Z Pisma Świętego dowiadujemy się, że hazard stanowił jedną z tych uciech, które potępiał Jezus. Wraz z biegiem lat religia chrześcijańska choć zawsze stawiała hazard w grupie zjawisk nie pożądanych, nigdy nie prowadziła z nim otwartej wojny.

We współczesnym świecie kościół ma zupełnie nowe wyzwanie. Hazard przez internet stał się tak popularną formą rozrywki, że ilość osób, która nie kontroluje swojego uzależnienia od gier jest bardzo duża, o wiele większa niż jeszcze choćby dziesięć lat temu. Gry hazardowe on line są bardzo przyjemną formą rozrywki, łączącą w sobie szansę szybkiego i łatwego zysku. Właśnie ta kombinacja sprawia, że tak łatwo się od nich uzależnić.

Kasyna online to wielkie firmy, które od tradycyjnych kasyn różnią się tylko formą prowadzenia biznesu. Zamiast inwestować miliony w wielkie siedziby, kasyna internetowe oferują wygodę np. obsługa telefoniczna, szeroki wybór gier i większe pieniądze do wygrania. Chrześcijaństwo od zawsze negatywnie ocenia wszelkie formy szybkiego dochodzenia do zysku, ale w wygrywaniu pieniędzy nie ma przecież nic złego. Jeśli jesteśmy w stanie kontrolować naszą grę i nie popadać w uzależnienie, z pewnością nie musimy przejmować się o naszą moralność.

Artykuł napisany przez: Anka Majewski

Comments (19)

Patryku, a mam taką prośbę – czy mógłbyś podać konkretne wersety z Nowego Testamentu potępiające hazard? Bo ja sobie takich nie przypominam, choć może coś mi umknęło. Albo powiem inaczej – hazard można różnie definiować. Na pewno bardzo złą rzeczą jest uzależnienie od hazardu, bo ono rujnuje człowieka. Jednak uważam (takie jest moje zdanie), że jeśli ktoś raz na ruski rok zagra sobie w Lotto i traktuje to jako zabawę, to nie ma w tym nic złego. Myślę że z tego typu rozrywką jest jak z alkoholem – byle z umiarem. Pozdrawiam :)

Religia chrześcijańska w ogóle jest surowa. Prawdę mówiąc mało kto zachowuje (świadomie bądź nie) zasady tej religii. Większość ludzi jest tak “na pokaz” (presja rodziny, znajomych). Proponowałbym dobre zastanowienie się, czy chce się być członkiem tej religii, a co za tym idzie zachowywać przykazania, trzymać się zakazów i nakazów czy nie. Nie ma trzeciej drogi – zachowywania części zasad.
Więcej:
http://dobrzegada.blogspot.com/#!/2012/07/religia-nie-jest-dla-wszystkich.html

Surowa wydaje się tym, którzy lubują się w przyjemnościach zmysłowych i zaniedbują rozwój duchowy tymczasem okazuje się, że oderwanie się od tej zmysłowości daje wolność oraz otwiera na doświadczanie duchowe. Mówi się w tym przypadku o smakowaniu przyjemności duchowych. W rzeczywistości religia Chrześcijańska jest radosna ale jak mogą mówić o radości Ci, którzy nawet palcem nie kiwną by odnowić w sobie tego Ducha?

Bardzo proszę wszystkich o modlitwę za nowonarodzoną Wiktorię, aby powróciła do zdrowia i mogła cieszyć się życiem. Dziewczynka urodziła się z rozszczepieniem kręgosłupa. 6 września ma znaleźć się w Centrum Zdrowia Dziecka. Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu odbędzie się operacja.

Szukam ciekawych blogów chrześcijańskich i cieszę się że do Ciebie trafiłem. Zapraszam też do mnie http://www.respiracja.blogspot.com – chrześcijański blog RESPIRATOR

Bardzo przyjemny blog. Pozdrawiam

„Re¬ligia chrze¬ści¬jańska w ogóle jest su¬rowa”. Z tym się absolutnie nie zgodzę. Surowe to są zasady Talmudu. Poza tym warto mieć świadomość, że wiara nie jest tym samym co religia. Wiara niejako „odpowiada” na pytanie w Kogo i Komu wierzę? Natomiast religia jest „opisem” wiary. Do tego dochodzą obrzędy, które albo wynikają z naszej wiary, czyli są jej uzewnętrznieniem.. albo jedynie religijną tradycją. Jeśli człowiek wierzy prawdziwie wówczas przykazania wrastają w moralność i nie są już tylko i wyłącznie samym prawem, w tym nakazem czy zakazem. Stanowią bowiem trzon naszej moralności a nie są jedynie stertą suchych i z czasem przebrzmiałych paragrafów.
W temacie zaś – hazardu. Hazard – czyli zagranie sobie w coś od czasu do czasu złe nie jest. Ale uzależnienie od hazardu jest już problemem. Ale to oczywiście moje zdanie.
Co do cytatów o hazardzie (który jak rozumiem występuje w Słowie pod inną nazwą) nie kojarzę, zatem czekam na podanie przykładów. Człowiek mógł coś przeoczyć. Pozdrawiam serdecznie.

Dziękuje Kasiu za komentarz. Wnosi bardzo wiele. Co do wartości merytorycznej artykułu – nie wypowiadam się. Autorce zapewne chodziło o ogólne wrażenie jakie może nieść nauczanie Jezusa. Jeśli hazard jest uzależnieniem to myślę, że gdzieś tutaj zahaczamy o stosunek do mamony i samą mamonę. Choć to takie moje tylko skojarzenie, bo przecież uzależnienie, to zapewne problem o wiele szerszy nie mniej kwestia nieuporządkowania mamony gdzieś tu jest. Rzeczywiście, co innego zwykłe gry takie jak np. lotto. Przyznam się, że ostatnio sam zacząłem w to grać od czasu do czasu :)

Zgadzam się Patryku. Jeśli hazard staje się uzależnieniem to z pewnością można to odnieść do owej „mamony” w Słowie. Hazard (można wstawić cokolwiek innego) staje bowiem naszym bożkiem. Jednak nie zawsze jesteśmy świadomi naszego uzależnienia. Możemy się o tym przekonać dopiero w sytuacji gdy nam tego czegoś zaczyna brakować. Hazard jednak jako uzależnienie jest niestety chorobą. Wszystko jest dla ludzi, ale zawsze potrzebny jest umiar. Jak to powiedział kiedyś Paracelsus.. „wszystko jest trucizną i nic nią nie jest…- bowiem zależy to od dawki”. Pozdrawiam.

Cieszę się, że są jeszcze takie wartościowe blogi jak ten. Zewsząd zasypywani jesteśmy blogami o modzie, gotowaniu itp, a prawdziwych, wartościowych blogów jest niestety coraz mniej.
Pozdrawiam i zapraszam na http://www.juzdojrzalej.blog.pl , tam również wiele tematów religijnych

To oczywiste, że my – wszyscy chrześcijanie w pewnych sprawach łamiemy przykazania. Jednak istotną kwestią jest to czy umiemy się szczerze nawracać. Ja osobiście uczulony jestem na osoby praktykujące, które publicznie głoszą poglądy sprzeczne z naszą wiarą.

AK zgadzam się. Ale myślę też że nie ma osoby wśród nas która by tak nie żyła. Każdy z nas czasem grzeszy więc żyje sprzecznie z wiarą i wszyscy zasługujemy na śmierć. Nigdy nasza wdzięczność za Chrystusa nie będzie wystarczająca! Amen! Bóg osądzi każdego wedle serca.. więc co kto czasem głosi a co nosi w sercu nie zawsze musi być jednym. Wielu głosi boże królestwo a usłyszą NIE ZNAM WAS…

Bracia i Siostry, jest już najnowszy post księdza Marka – http://slowo-boze.blogspot.com/2014/09/objawienia-w-medjugorje.html . Zapraszamy do komentowania i czynnej dyskusji. Bóg zapłać.

Witajcie Bracia i Siostry w Chrystusie .Król Jezus Ojciec Nasz zaprasza na wesele zobacz jezus-jest-droga.blog.onet.pl Ojcem Kłamstwa jest Szatan to Ojcem Prawdy jest Jezus Król.Jan 8;44 Jzaj9;5-6

Dobry felieton :-) Przydali by się tacy pisarze na moim forum, kilka dni temu stworzyłem forum katolickie, na które zapraszam zchrystusem.pl

Świetny blog, dobrze, że są takie miejsca, gdzie poruszane są ważne dla życia duchowego sprawy. Zachęcam do odwiedzenia mojego bloga: http://doemaus.wordpress.com

Musze przyznać, że czasem i mnie zdarza się czasem obstawić jakiś mecz. Nie czuje jednak, przymusu i traktuję to jako rozrywkę. Wiem, że mogę wpaść w sidła hazardu, jednak myślę, że bez problemu mógłbym z tym skończyć. Twoje spojrzenie na ten temat jest ciekawe i myślę, że każdy wierzący powinien przeczytać Twój artykuł.

Czasami ludzie zadają mi pytania odnośnie postaw chrześcijańskich dotyczących hazardu. Bardzo interesujący wpis. Zapraszam również na mojego bloga, którego prowadzę od niedawna https://wierzycsercem.wordpress.com

Hazard to problem gdy prowadzi do ruiny. Nie nazwałbym “niewinnego grania” hazardem. Gra w karty to jeszcze nie grzech :-) Wszystko wolno byle bez przesady. Swoją drogą świetny blog :-)

Post a comment

*
patryk411 Top