Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Cnoty kardynalne

1

Category : Rozważania

Tradycja chrześcijańska jak wiemy dopracowała się wielu teoretycznych zagadnień, które z czasem zostały włączone do nauki chrześcijańskiej. Oczywiście nie jest to teoria dla samej teorii, jak czasem może się wydawać tym, którzy muszą przygotowywać się do chrześcijańskich wtajemniczeń np. sakramentu bierzmowania.

Wynikają jednak z nich zasadnicze prawdy i tak jest również w przypadku takiego zagadnienia jak cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, męstwo, umiarkowanie.

Ale zastanówmy się przez chwilę, co one dla nas tak naprawdę oznaczają? Czy umiemy z nich odczytać to, co rzeczywiście oznaczają? Jak byśmy np. interpretowali umiarkowanie?

Zapewne jako powstrzymywanie się od jakiegoś dobra, robienie czegoś połowicznie, trochę być gorącym a trochę zimnym, tymczasem prawda jest nieco inna, gdyż umiarkowanie polega na miarkowaniu się. Tutaj na forum znalazłem wstrzemięźliwość, pewnie jako synonim umiarkowania, czyli używania darów Bożych zgodnie z przeznaczeniem.

Dziś niestety trochę zapominamy o tych cnotach i to nawet chrześcijanie świadomi swojej wiary, dlatego zainteresował mnie kurs o kształtowaniu swojego charakteru w oparciu o te cnoty.

Pan Dariusz, autor kursu odwołuje się do św. Tomasza z Akwinu, ojca Woronieckiego i na tej bazie pokazuje jak wychowywać w oparciu o cnoty.

Wiele teoretycznych rzeczy znałem z tego kursu gdyż miałem za sobą elementarną naukę z zajęć etyki na studiach, jednak, to co mnie zaskoczyło chyba najbardziej to to jak lenistwo może przejawiać się w naszym życiu i być obecne także wtedy kiedy odkładam daną czynność na później.

Kurs kształtowanie charakteru a cnoty kardynalne dostępny jest tutaj oraz tego samego autora kurs dla nauczycieli.

Comments (1)

Ja raczej preferuję mówienie o owocach Ducha – wymienionych pod koniec Listu do Galacjan (czy Galatów, jak kto woli). Miłość, łagodność, radość, pokój, cierpliwość, wierność… Trudno o takie cechy, a jeszcze trudniej mieć je stale. Dlatego ufam Bogu i Jego łasce, która jest większa niż moje wady i upadki. Pozdrawiam :)

Post a comment

*
patryk411 Top