Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Czystość przedmałżeńska

3

Category : Rozważania

Ostatnio rozczytuje się w znakomitej książce Miłość – Małżeństwo – Rodzina, która raczej nie jest znana szerszemu kręgowi odbiorców a wnosi ważne treści przydatne tym, którzy zamierzają wstąpić w związek małżeński jak i tym, którzy już w nim trwają. Sądzę, że na tym jednym wpisie nie skończę omawiać tej książki, ale dziś przedstawię powiem nieco na temat czystości przedmałżeńskiej, o której czytałem w omawianej publikacji i jakoś mnie to urzekło.

Dlaczego czystość przedmałżeńska jest tak ważna?

Czystość uczy przede wszystkim czułości. Istnieje wielkie zagrożenie dla miłości ludzkiej jakim jest pożądliwość. Pożądanie sprawia, że koncentrujemy się tylko na niej w efekcie stajemy się egocentrykami, dlatego tak wiele małżeństw się rozpada, bo egocentryczne osoby nie dorosły do prawdziwego życia, które współcześnie bardzo często rozpoczyna się dopiero w małżeństwie.

Naturalne jest, że miłość ludzka domaga się znaków. Miłość chce wyrazić się całemu światu i kochanej osobie, jednak gdy przejawia się to we współżyciu seksualnym, dla innych znaków miłości brakuje już miejsca. Jakość życia małżeńskiego zależy w dużej mierze od tego, jakich znaków miłości się nauczymy. Jeśli będzie to tylko współżycie seksualne rozpoczęte przed ślubem, będziemy koncentrować się tylko na tym aspekcie, pomijając inne, stąd bardzo często w związkach pojawia się poczucie pustki.

Jak pisze Wanda Półtawska “Klimatem miłości przedmałżeńskiej powinna być czułość”. Czułość jest znakiem miłości, który w przeciwieństwie do seksu uczy przeżywania drugiej osoby, patrzenia na nią czułym wzrokiem. Czułość jest “doznaniem i obdarowaniem drugiego, czułość odnosi się do drugiej osoby i tę drugą stawia w centrum uwagi”. Czułość może wyrażać się przez spojrzenie, słowa, gesty ciała (które najtrudniejsze są dla mężczyzn, bo chłopak gdy dotyka ukochaną kobietę staje się gotowy do działania seksualnego, jednak gdy potrafi podniecenie przekształcić, okazuje altruistyczną miłość do tej drugiej osoby).

Czułość zatem uczy przeżywania drugiej osoby, nie zawłaszczania jej jak to bywa w przypadku pożądliwości. Jest wiele innych argumentów przemawiających za czystością, jednak trudno poruszyć je w jednym wpisie, dlatego zapewne do tematu jeszcze wrócę :)

Comments (3)

czekam na kolejny wpis ;)

Ja również czekam na kolejne wpisy

Matka Boża w Fatimie ostrzega, że najwięcej dusz trafia do piekła z powodu grzechu nieczystości…

A tak na marginesie MY WSZYSCY powinniśmy sobie MOCNO wziąć do serca objawienia Maryjne i WPROWADZIĆ JE W ŻYCIE… trzeba powrotu do krzyża i to powrotu na miarę pierwszych chrześcijan.

Post a comment

*
patryk411 Top