Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Donos w kościele

1

Category : Rozważania

Od jakiegoś czasu, tuż w okolicach wyborów dochodzą słuchy o tym, że gdzieś tam na “ambonie” ksiądz wygłosił coś politycznego, co ma sugerować na kogo należy głosować a na kogo nie.

Tak było podczas przedostatnich wyborów, kiedy to ksiądz miał na początku Mszy Św. powiedzieć na kogo zagłosuje. Był to chwyt, który miał zaciekawić wiernych, gdyż kapłan później odpowiedział, że jest za Jezusem. Pojawili się tacy wierni, którzy nie poczekali nawet do końca Mszy, by usłyszeć na kogo rzeczywiście chce zagłosować kapłan i pobiegli do urzędu gdzie trzeba, by donieś o całej sprawie władzy świeckiej!
Inny przypadek, o którym słyszałem, to w ostatnich kilku dniach, kiedy odbywały się wybory samorządowe. Tym razem jednak faktycznie ksiądz udzielił konkretnej “politycznej” odpowiedzi a powiedział na kogo nie należy głosować. Chodziło o konkretną nawet osobę, działacza SLD. To co jest tu ważne, to to, co sami mieszkańcy mówili, że nigdy czegoś takiego wcześniej nie robił, nie angażował się w ten sposób politycznie.
I znów, znaleźli się tacy, którzy szybko donieśli gdzie trzeba, poczuli się zgorszeni, że słuchają o polityce, więc by uczynić zadość moralności i obowiązku należy zgłosić to odpowiednim władzom.

Ci, którzy tak bardzo poczuli się zgorszeni, że musieli składać skargi, donosy, chyba nie zauważyli, że sami stali się gorszący dla innych. Słusznie ktoś się wypowiadał o nich, jako ludziach nierozumnych.

Przychodzi mi na myśl ten fragment Ewangelii, kiedy Jezus mówi, że gdy zgrzeszy brat idź i upomnij go a jeśli nie posłucha Ciebie to idź z jeszcze jedną osobą na świadectwo. Potem gdy was nie usłucha donieście kościołowi. Nie cytuje oczywiście, lecz staram się parafrazować. Jezus wskazuje na bardzo roztropną postawę, bo w ocenie ludzkiej nie wszystko wydaje się takie proste i oczywiste jak jest. Czasem człowiek może nie mieć świadomości, że grzeszy, popełnia coś złego, dopiero uwaga brata w wierze, a gdy trzeba, więcej braci może doprowadzić do jego poprawy. Jednak Jezus nie wyklucza tutaj zatwardziałości tej osoby, która mimo upomnień nic dalej sobie z tym nie robi. Ostrożność o której tu mowa a która jest roztropnością jest czymś dobrym dla obydwu stron, bo pozwala zając stanowisko, podyskutować i dojść do porozumienia.
Przenieśmy się teraz do tej sytuacji, którą zarysowałem na początku wpisu. Wierni, którzy oburzyli się na kapłana, którzy nawet nie czekali aż dopowie to co chce powiedzieć, tylko od razu poszli donieść, że została naruszona “nautralność” kościoła okazali się w rzeczywistości nieroztropni. Nie tak chrześcijanin załatwia sprawy z chrześcijaninem. Zobaczmy, że ci ludzie poszli na zupełne skróty, nie chcąc słyszeć wyjaśnień księdza, nie chcieli do niego pójść np. po Eucharystii, by zapytać, czy powiedzieć, o tym co się im nie podoba. Ta nieroztropność a powiem wręcz, że głupota nie tylko krzywdzi osoby, w tym przypadku księdza, który później musiał tłumaczyć się organom ścigania, ale i wymierzona jest w sam kościół. To czego tu zabrakło to przede wszystkim miłosierdzia a ci, którzy poczuli się zgorszeni sami wykazali się nierozumnością, małością, bo tak po prostu w normalnej ludzkiej sytuacji, gdy mamy do kogoś pretensje, to właśnie od niego oczekujemy wyjaśnień a nie rozgłaszamy to wszem i wobec

Comments (1)

Niestety, ale jest to dość powszechny problem… Do tego jeszcze w polskiej rzeczywistości ostatnich lat, kiedy wielu ludzi widzi świat w czarno – białych kolorach: ten jest dobry, ten jest zły, ten jest za PiS – ten jest dobry, ten jest za PO – to zły albo odwrotnie. Dochodzi do tego szufladkowanie na zasadzie: każdy katolik ma myśleć tak, każdy protestant tak, ateista tak, świadek Jehowy jeszcze inaczej… Jak w każdej wojnie, tym bardziej że od paru lat mamy wojnę światopoglądową – dochodzi do donosów. Ale warto też pamiętać o tym, że Królestwo Niebieskie nie jest z tego świata. I tego się trzymać. Pozdrawiam :)

Post a comment

*
patryk411 Top