Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Edyta Stein – niezwykła osobowość

1

Category : Święci

Dla mnie Edith Stein jest kimś wyjątkowym, nie tylko dlatego, że jest świętą, ale także ze względu na jej kilka biograficznych cech:

- Po pierwsze była żydówką. Czasem chyba niektórzy uważają, że katolicyzm = antysemityzm. Proszę, okazuję się, że wcale tak nie jest :) Możemy śmiało powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie by sparafrazować bł. Jana Pawła II, który mówił o żydach jako starszych braciach w wierze. Przypomina mi się także inna wielka postać tego narodu – Simone Weil, która choć chrztu nie przyjęła była głęboka przekonana, że prawda znajduje się w kościele katolickim.

- Po drugie zdumiewa mnie, że Edyta Stein była człowiekiem niezwykle mądrym, rozwiniętym filozoficznie. Była przecież asystentką u Huserla, znała Maxa Schelera, była przyjaciółką Romana Ingardena. Chyba każdy, kto studiował jakiś kierunek humanistyczny doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne są to nazwiska w filozofii.

- Po trzecie to poszukiwanie prawdy, która doprowadziła do poznania Boga. Pamiętajmy w jakich czasach żyła Teresa Benedykta od Krzyża. Urodziła się w 1891 roku, czyli pod koniec XIX wieku. Był to czas sceptycyzmu! A ona na gruncie nauki fenomenologicznej dochodzi do poznania Boga. Oczywiście, nawrócenie przebiegło trochę w inny sposób, ale umiłowanie prawdy, które w nauce powinno być naczelne także było ważne.

Edith Stein mimo przyjęcia wiary i chrztu w Kościele Katolickim nie zrzekła się swojego pochodzenia. Podkreślała z dumą, że z Jezusem nie tylko wiążą ją więzy duchowe, ale przecież także więzy krwi!

Dziś właśnie, czyli 9 sierpnia obchodzimy wspomnienie świętej Teresy Benedykty od krzyża, które imiona przyjęła Edyta Stein wstępując do zakonu karmelu w Kolonii. Prawdopodobnie 9 dnia tego miesiąca została zagazowanie w Niemieckim obozie Auschwitz.

Kilka dni wcześniej gdy została aresztowana wraz z innymi katolikami pochodzenia żydowskiego miała powiedzieć swojej siostrze:

Chodź, idziemy cierpieć za swój lud

A tutaj można obejrzeć krótki film biograficzny:

Warto też wiedzieć, że były robione zdjęcia do filmu “Wyznanie”, który opowiadał o Edycie Stein. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Comments (1)

Żydów nawracających się do Chrystusa, uznających Go za prawdziwego Mesjasza jest coraz więcej :) I są to ludzie w różnych kościołach, ale są też zgromadzeni wśród Żydów Mesjańskich – Żydów zachowujących szabat (sobotę jako dzień święty), święta żydowskie, ale jednocześnie wierzący, że Jezus jest Zbawicielem, Mesjaszem i co chyba najważniejsze – drugą osobą Trójcy, Bogiem. Wielu z nich ryzykuje tą wiarą odrzucenie przez znajomych, a nawet rodzinę, ale to im nie przeszkadza kochać Boga i poznawać Go. Moim zdaniem to jest kolejna oznaka, że wypełniają się biblijne proroctwa – to dotyczy nawrócenia Izraela. Pozdrawiam :)

Post a comment

*
patryk411 Top