Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Franciszek – święty pozytywnie zakręcony

5

Category : Wiara

Wreszcie przyszła wiosna, taka prawdziwa, nie kalendarzowa, więc stwierdziłem, że warto napisać o tym artykuł. Jednak natura nie może obejść się bez świętego naszego ojca Franciszka.

Święty Franciszek urodził się w Asyżu pomiędzy rokiem 1881 a 1882.  Historycy do dziś spierają się o datę narodzin Franciszka. Urodził się w bogatej rodzinie kupieckiej dzięki czemu zaliczany był do Majores (włoska szlachta miejska). Gdy miał 21 lat wyruszył na wojnę z Perugią tam dostał się do niewoli, jednak z powodu choroby został wypuszczony.  Gdy wyzdrowiał w Asyskim kościele Jezus przemówił do niego słowami:

„ Franciszku idź i odbuduj Mój Kościół gdyż popada w ruinę”

Franciszek rozdał część majątku ojca ubogim po czym zrzeka się reszty majątku i oddala się pomagać ubogim. W 1209r. Święty Franciszek prosi o zatwierdzenie reguły zakonu papieża Innocentego III. Obecnie franciszkanie są jednym z największych zakonów co stwierdził nawet Jan Paweł II słowami:  „franciszkanie gdzie was nie ma?” Jednak zakon franciszkański jest bardzo podzielony i choć nadal żyją ubogo, to tylko Franciszkanie konwentualni mieszkają w dużych klasztorach żyjąc wśród braci.

W Polsce franciszkanie Konwentualni dzielą się na 3 prowincje

  • Południową (krakowską) najstarszą z nich wszystkich
  • Centralną (warszawską) średnią pod względem wielkości i lat funkcjonowania
  • Północną (gdańską) pod wezwaniem Św. Maksymiliana która jest najmłodsza i posiada zaledwie 12 klasztorów w Polsce, klasztory między innymi w Kenii, Ekwadorze i Szwecji oraz pustelnie w Świętej  Górze  Polanowskiej.

Pax et Bonum

Artykuł o świętym Franciszku gościnnie napisał Przemysł Zwański, autor bloga brat katol

Comments (5)

Mała poprawka: na początku są daty z 18.. a nie 11.. o ile dobrze pamiętam to Franciszek z Asyżu to jednak XII/XIII wiek a nie XIX ;) Takie moje drobne edytorskie czepianie się ;)
Kiedyś w zborze mieliśmy gości z tego zakonu na nabożeństwie – ciekawe doświadczenie :)
Pozdrawiam :)

No oczywisty błąd. Nie zwróciłem uwagi na to, gdy autor przesłał mi tekst do publikacji. Według wikipedii św. Franciszek urodził się 1181 lub 1182 w Asyżu a zmarł 3 października 1226 w Porcjunkuli, czyli pomyłka o 700 lat. Dzięki za uwagę :)

Serdecznie polecam film o św Franciszku z Asyżu z serii wydawniczej LUDZIE BOGA. Na prawdę łapię za sercę. Można go bez problemu nabyć w księgarni katolickiej http://www.ichtis.pl/

„Franciszku idź i odbuduj Mój Kościół gdyż popada w ruinę” To wezwanie dziś jest dużo bardziej aktualne jak wtedy… Więc zapraszam: http://jezus-zmartwychwstal.blogspot.com/ ;-)

Post a comment

*
patryk411 Top