patryk411 Rss

Jak świętować Dzień Pański

3

Category : Nabożeństwa

Wydaje mi się, że Niedziela dla wielu ludzi jest bardzo niewygodnym dniem. Kojarzy się zazwyczaj z małomiasteczkową popołudniową nudą, gdzie słychać jedynie przelatującą muchę. W mieście jest inaczej, jest dużo rozrywek, możliwości, tymczasem chrześcijanin powinien dojrzale podchodzić do świętowania tego dnia.

W świętowaniu niedzieli ważne jest dobre przeżycie czasu jaki został nam dany. To nie przestrzeń, ale właśnie czas wprowadza nas w tajemnicę i obcowanie z Bogiem.

Oto kilka punktów nad którymi warto trochę się zastanowić:

1. Świętujemy Niedzielę jako Dzień Pański, bo jest pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

2. Ponieważ Zmartwychwstanie Chrystusa, miało miejsce w niedzielny poranek, stąd słusznie Dzień Pański z soboty został przeniesiony właśnie na niedzielę. Podkreśla to znaczenie Zmartwychwstania jako najważniejszej prawdy Chrześcijaństwa. Z punktu widzenia wiary nie ma sensu i znaczenia świętować wydarzenia historycznego stąd świętujemy coś co ma znaczenie dla naszej wiary dlatego przeniesienie święta z soboty na niedzielę ma znaczenie teologiczne, jest więc uzasadnione (Szabat jest w sobotę, czyli 7 dniem tygodnia jest sobota, a niedziela jest pierwszym dniem. Jeśli ktoś dobrze wsłuchuje się w liturgię mszalną, to tam jest o tym mowa)

3. Dzień Pański (czy to Szabat dla żydów, czy to Niedziela dla chrześcijan) jest dniem świątecznym, ale innym od pozostałych świąt, które, choć wydarzyły się w czasie, to ich pamiątka zbiega się ze zmianami np. przyrody. np. Święto Szałasów zbiega się z pełnią księżyca, pierwotne święto wiosny upamiętnia wyjście z Egiptu. W ten sposób religia przekształca święta rolnicze “w upamiętnianie wydarzeń historycznych”. Podobnie jest w chrześcijaństwie. Wielkanoc również jest wyznaczana na podstawie faz księżyca a święto Wniebowstąpienia Matki Bożej 15 sierpnia w tradycji ludowej brzmi jako Matki Bożej siewnej. Tak Niedziela podobnie jak i sobota nie związane są z żadnym wydarzeniem rolniczym, astronomicznym czy tym podobnym w tym sensie są inne od pozostałych świąt.

4. Czas jest święty i taki był pierwotny zamysł w Biblii. To Biblia uświęca czas, to dopiero później, po oddawaniu czci cielcowi przez Naród Wybrany postanowiono uczynić i uświęcić świątynię. Tak więc najpierw uświęcony był czas a dopiero potem przestrzeń. Opis stworzenia obejmuje kreację przestrzeni a dopiero na samym końcu, gdy Bóg odpoczął “I pobłogosławił Bóg dzień siódmy i uczynił go świętym”. A więc, to dzień, czyli pewien określony czas stał się święty, nie przestrzeń, miejsce, budowla, świątynia, ale właśnie czas został uświęcony.

Posłużyłem się tymi punktami, w tym koncepcją czasu w Biblii za żydowskim rabinem Abraham Joshua Heschel, Szabat, Kraków 2009, by uzmysłowić, że Niedziela to przede wszystkim czas święty. Bóg daje nam jakby ten określony czas w ciągu całego tygodnia na inne rzeczy niż pracę. Cały tydzień – pisze rabin – spożytkujemy siły na przekształcanie przestrzeni, uzyskujemy władzę nad światem przestrzeni, co jest słuszne i zgodne z naszym zadaniem ziemskim, jednak celem czasu “jest nie mieć, lecz być, nie posiadać, lecz dawać, nie panować, lecz uczestniczyć (…) Życie schodzi na manowce, kiedy panowanie nad przestrzenią staje się naszą jedyną troską.”

Comments (3)

Obecnie w Nowym Przymierzu należy oddawać Bogu cześć w Duchu i w Prawdzie – jak powiedział Jezus do Samarytanki, która pytała, gdzie należy Bogu oddawać chwałę. I to jest wielka prawda, bo nie ma już świętych dni samych w sobie, nie ma już Świątyni w Izraelu, nie ma już świętej góry. Duch i Prawda – ktoś by zapytał: a cóż to? Bo człowiek najlepiej orientuje się w czasie i w przestrzeni, dla mnie wzorem są pierwsi chrześcijanie którzy spotykali się nie tylko w sobotę czy w niedzielę, ale i z tego co czytałam to i codziennie :) Teraz to raczej trudno wykonywalne, ja oprócz niedzieli to chodzę też czasem na nabożeństwo tygodniowe (w czwartki). Jednak masz rację, niedziela to dzień upamiętniający jedną z dwóch największych Prawd i zarazem wydarzeń w chrześcijaństwie – Zmartwychwstanie, Pusty Grób, obok Krzyża to największy znak, kim jesteśmy, że nasza wiara nie jest jakąś bajką… Uff, rozpisałam się. Pozdrawiam serdecznie :)

…wydaje mi się, że niedziela dla niektórych jest jedynym dniem, kiedy mogą odetchnąć od nakazów, zakazów, zobowiazań i ograniczeń. jest to jeden z nielicznych wolnych dni i każdy ma prawo go tak przeżyć, jak mu właśnie przychodzi ochota…

Moim zdaniem powinniśmy zachować w tym wszystkim zdrowy umiar. Niedziela jest bez wątpienia dniem dla Pana Boga i uczestniczenie we Mszy Św. jest obowiązkiem. Natomiast pozostałą część dnia warto spędzić z rodziną lub przyjaciółmi. Będzie to na pewno o wiele bardziej wartościowe spędzenie czasu niż chodzenie po centrum handlowym.

Post a comment

*
patryk411 Top