Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Kalendarz katolicki

3

Category : Święta katolickie

kalendarz liturgicznyKalendarz katolicki inaczej przedstawia się niż zwykły kalendarz świecki do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Również wiele osób interesują święta obowiązkowe, czy też inaczej mówiąc święta nakazane, gdyż istotne jest to ze względu na właściwe przeżywanie danego dnia. Dlatego postaram się ogólnie scharakteryzować kalendarz liturgiczny tak, by każdy mógł maksymalnie dowiedzieć się ważnych rzeczy, które nie zawsze są oczywiste.

Porządek dni tygodnia

Praktycznie pojęciem tygodnia posługujemy się na określenie dni od poniedziałku do niedzieli. Tymczasem dla chrześcijanina tydzień trwa od niedzieli do soboty. Niedziela jest Dniem Pańskim ustanowiona z tego powodu, że w tym dniu Jezus Zmartwychwstał. Zatem niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, co wyraża także liturgia. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, to proszę się bardziej wsłuchać w Eucharystię. Tam pada takie stwierdzenie :)

Porządek roku

Kolejną różnicą jaką zakłada rok liturgiczny od kalendarza świeckiego jest pojęcie roku. Posługujemy się rokiem na określenie miesięcy styczeń – grudzień. Kalendarz liturgiczny wyznacza rok od pierwszej niedzieli Adwentu a kończy ostatnią niedzielą uroczystości Chrystusa Króla. W ten sposób w ciągu roku zostaje przedstawione całe zbawcze misterium Jezusa Chrystusa: oczekiwanie, zwiastowanie, nadejście, działalność, śmierć, zmartwychwstanie.

Kolejność ważności świąt

Kalendarz liturgiczny wyznacza święta ważne i mniej ważne, podkreślając tym samym ich rangę. Przedstawiam niżej tę hierarchię za: Liturgia godzin: codzienna modlitwa ludu Bożego, Pallotinum 1991. Ich hierarchia polega na tym, że w przypadku gdy się zbiegają w jednym terminie, pierwszeństwo ma te święto, które jest wyżej w hierarchii a te niżej jest przenoszone na inny dzień.

1. Święta Paschalne: Triduum i Zmartwychwstanie
2. Narodzenie Pańskie
Objawienie
Wniebowstąpienie
Zesłanie Ducha Świętego
Niedziele Adwentu, Wielkiego Postu, Okresu Wielkanocnego, Środa Popielcowa
Wielki Tydzień
Dni w Oktawie Wielkanocy
3. Uroczystości Pańskie, Najśw. Maryi Panny oraz świętych
4. Uroczystości własne: np. głównego patrona miasta, Uroczystość poświęcenia kościola, tytułu kościoła itd.
5. Święta Pańskie
6. Niedziele okresu Narodzenie Pańskiego i Okresu Zwykłego.
7. Święta Najśw. Maryi Panny i świętych w kalendarzu ogólnym
8. Święta patrona diecezji, inne święta jakiegoś kościoła
9. Dni okresu Adwent, Dni w oktawie Narodzenia Pańskiego i dni powszednie okreu Wielkiego Postu
10. Wspomnienia obowiązkowe
11. Wspomnienia obowiązkowe własne jak np. patrona diecezji
12. Wspomnienia dowolne

Święta ruchome

W ciągu cyklu roku liturgicznego wyznaczymy święta ruchome do których zaliczymy:
Popielec, Wielkanoc, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego, Ciała i Krwi Pańskiej, Pierwsza Niedziela Adwentu. Święta ruchome przypadają różnie w poszczególnych latach a zależne są od Wielkanocy. Wielkanoc z kolei wyznaczana jest na podstawie faz księżyca.

Święta stałe
Kalendarz katolicki wyznacza także stałe święta. Święta stałe to głównie uroczystości, wspomnienia związane z konkretnymi osobami świętymi. Do wyjątku zaliczymy np. wspomnienia związane z prawdami wiary jak np.Uroczystość Wniebowzięcia, która przypada 15 sierpnia.

Święta nakazane, święta obowiązkowe
Święta kościelneOmawiane święta to takie, których uczestnictwo w Eucharystii jest obowiązkowe. Wielość wspomnień i uroczystości nie zawsze i nie dla każdego jest oczywiste pod względem obowiązkowości we Mszy Świętej
Nieocenioną pomocą będzie wykaz wszystkich świąt w tym dni świątecznych stałych i ruchomych w których wyodrębniono święta obowiązkowe (nakazane). taki wykaz znajdziemy na stronie parafii Serca Pana Jezusa. Do takich świąt nakazanych zaliczymy:
1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia – Objawienie Pańskie
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Wszystkich Świętych
2 listopada – wszystkich wiernych zmarłych
25 grudnia – Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa
Analogicznie na podstawie tego wykazu święta i uroczystości takie jak np. 19 marca św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Świętych Apostołów Piotra i Pawła 29 czerwca oraz 8 grudnia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nie są obowiązkowe na skutek dekretu z 2003 roku. Wcześniej było to święta nakazane teraz już nie.

Comments (3)

W zasadzie mamy kilka wspólnych świąt – Boże Narodzenie, Wielki Piątek, Święto Zmartwychwstania, Święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, Dzień Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki). No i oczywiście każda niedziela jest w sumie świętem :) Aczkolwiek generalnie kieruję się zasadą, że jeśli ktoś nie chce np. obchodzić Bożego Narodzenia (bo uważa to za pogańskie święto) to jest to prywatna sprawa tej osoby i tyle. Gorzej, jeśli ktoś na tej podstawie buduje sobie całą ideologię i przez to odrzuca innych. Pozdrawiam :)

Bardzo przydatny kalendarz. Ja również czasem miewam trudności z określeniem, które Święto jest ”ważniejsze” i dlaczego.

Zgadza się. Ja także miewałem z tym problemy, ale wykorzystując, to co podaje we wpisie jest już dużo łatwiej :)
Zim, trochę nie rozumiem twojej końcowej wypowiedzi. Przyznam szczerze, że bardzo podoba mi się historia Bożego Narodzenia. To, że jako pierwotnie święto pogańskie zostało schrystianizowane. Czy my jako chrześcijanie nie powinniśmy wszystkiego odnosić do Boga? Dziwne byłyby z jednej strony czynienie praktyk chrześcijańskich a z drugiej przeciwnych do nich, co niestety w konkretnych przypadkach miało miejsce. Uważam, że symbolika Bożego Narodzenia jest bardzo piękna. Gdy pierwszy raz się o niej dowiedziałem a było to zaledwie kilka lat temu, bardzo mnie to pozytywnie urzekło. Naprawdę. Byłem pełen podziwu jak rzeczy stare zmienia się w nowe dlatego ciężko mi zrozumieć o co chodzi, że ktoś nie chce obchodzić tego święta, bo to pogańskie. Jedynie co mi przychodzi na myśl to to, że tak uważać może cyniczny agnostyk, który z natury sprzeciwia się wszystkiemu co chrześcijańskie.

Swoją drogą to ciekawe, że niektórzy ludzie tak bronią pogańskiej tradycji, która w ich mniemaniu została zniszczona przez chrześcijaństwo (takie wypowiedzi można czytać na różnych forach w necie) a zapominają albo raczej nie zdają sobie sprawy ile Europa zawdzięcza chrześcijaństwu. Mówić o tym by sporo, ale ciekawe czy ci ludzie zdają sobie sprawę że te ich wypowiedzi są wymierzone we współczesną cywilizację :)

Post a comment

*
patryk411 Top