Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Litania loretańska – interpretacje i znaczenie

1

Category : Nabożeństwa

Pamiętam jak pewnego majowego dnia w Warszawie po Eucharystii kapłan (którego zresztą znałem :) ) wyszedł z wiernymi przed kościół do figurki Matki Bożej, by odmówić litanię do Najświętszej Maryi Panny.

Początkowo się zastanawiałem, że właściwie to po co, przecież wygodniej byłoby zostać w kościele, jednak było coś w tym niesamowitego, bo rzadko się zdarza, by odmawiać modlitwę po za kościołem. Owszem są nabożeństwa po za świątynią, ale jesteśmy na nie psychicznie przygotowani. Np. idziemy w Boże Ciało i wiemy, że wyjdziemy na procesję a tutaj niezwykłość polegała na tym, że nie można się było spodziewać takiego finału. Było to zupełnie nowe, nieznane, niespodziewane, ale takie nieoczekiwane. Takie zdarzenia powodują to, że człowiek może bardziej zaangażować się i dokonać refleksji.

Im bardziej się przyglądam Litanii Loretańskiej tym bardziej widzę jak jest ona piękną modlitwą. Zwróćmy uwagę na niektóre jej słowa.

“Święta Maryjo módl się za nami”

W ogóle ciekawe jest imię Matki naszego Pana. Maryja, czyli Miriam, co oznacza gwiazda morza. Dziś nie mamy problemu z nawigacją, ale kiedyś dwa tysiące lat temu gwiazda była jedyną wskazówką do określenia położenia statku dla marynarzy. Gwiazda była przewodnikiem w nocy, która pozwalała odnaleźć drogę. Wiemy, że w Piśmie Świętym imiona zawsze mają jakieś znaczenie, że nie są przypadkowe. Zobaczmy i tutaj na sens duchowy. Maryja jest zatem jakby naszą przewodniczką i to w dodatku jedyną, dzięki której potrafimy odnaleźć właściwą drogę do Jezusa. Jest też Bożą rodzicielką, urodziła Zbawiciela a skoro tak, to w sensie duchowym jest i naszą Matką. A jest naszą Matką, bo sam Zbawiciel przekazał ją nam pod krzyżem. Niektórzy uważają, że to nadinterpretacja, ale jednak musimy traktować Pismo Święte spójnie i jako księgę, która ma dla nas słowa życia. Ewangelista nie mógł po prostu od tak zamieścić tę scenę. Dobrze to wyjaśnia artykuł 7 ostatnich słów Jezusa. Skoro jest naszą matką, to kocha nas tak samo jak swego syna, dlatego jest matką kościoła i więcej nawet. Troszczy się o nasze dobro duchowe dlatego jest Matką łaski Bożej.

Litania loretańska zawiera w sobie kilkanaście określeń Matki Bożej i powstawała przez długi czas (w miarę odkrywania zasług i przywilejów Maryi) dokładając kolejne wezwania. Jest więc wyrazem naszej wiary opartej na Piśmie Świętym. Odmawiając tę czy inną modlitwę często nam grozi bezmyślne klepanie. Mówimy Święta Maryjo módl się za nami… a tak naprawdę może się zdarzyć, że nie wiemy, co oznaczają kolejne wezwania. Dlatego powinniśmy zgłębiać interpretacje i dobrym sposobem będzie zapoznanie się z książeczką, którą można pobrać tutaj.

Zbliża się maj, czyli miesiąc szczególnie Maryjny, dlatego tym bardziej warto bliżej zapoznać się z okolicznościowymi nabożeństwami. A tutaj jest książka, która analizuje tytuły Maryjne na podstawie Biblii.

Comments (1)

Ciekawa interpretacja. Pozdrowienia dla autora.

Post a comment

*
patryk411 Top