Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Modlitwa indywidualna

1

Category : Modlitwa

Ostatnio trafiłem na coś ciekawego. Mianowicie w opracowaniu twórczości ks. Twardowskiego przez Waldemara Smaszcza trafiłem na problem modlitwy indywidualnej.

Mam wrażenie, że traktujemy czasem modlitwę indywidualną jako własną, od siebie wypowiedzianą modlitwę, nie tradycyjne modlitwy oparte na np litaniach, lecz wydobywanie z serca, to co mi leży na sercu, to co mnie obecnie zajmuje. Jest to słuszne, ale jeśli tylko tak rozumiane, to wydaje mi się, że coś tu jest nie tak.

Chodzi o to, że można zbytnio popaść w gadulstwo. Współcześnie chyba zatraciliśmy właściwe rozumienie modlitwy indywidualnej o czym mówi w.w. badacz, Dawne rozumienie m.i. przypomina za encyklopedią “Katolicyzm A-Z” z 1982 r pod red. ks. Z. Pawlaka

“Modlitwa indywidualna – w jednym Duchu Świętym, który łączy go w jedno w Chrystusie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli i oddaje Ojcu jako dzieci przybrane oraz braci i siostry Jezusa Chrystusa. Modli się w imię Jednego Pana Jezusa Chrystusa i oczekuje z nadzieją tego samego zbawienia siebie i całego świata”

Wynika z tego, że modlitwa indywidualna łączy się tradycją i misją kościoła. Warto więc o tym pamiętać, podczas modlitwy indywidualnej:)

Comments (1)

Czytałam jakiś czas temu w jednym z opracowań na temat Kazania na Górze, że w słowach aby nie być wielomównym w modlitwie, chodzi o starożytną praktykę pogańską – o mantrowanie. Co to jest, łatwo można się dowiedzieć, do dzisiaj mantry występują np. w hinduizmie. W religii żydowskiej ważną rolę odgrywały i odgrywają Psalmy – a i dziś są kościoły chrześcijańskie, które uznają tylko Psalmy jako pieśni do śpiewu (np. pewne bardzo konserwatywne grupy kalwinistyczne i zielonoświątkowe). Psalmy dla Żydów były czymś w rodzaju modlitewnika. Sam Pan Jezus zostawił nam wzór modlitwy – Ojcze Nasz. Nie ma jednak nic złego w indywidualnej, cichej modlitwie, albo w modlitwie w grupie, gdzie każdy modli się własnymi słowami.

Post a comment

*
patryk411 Top