Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Objawienie Pańskie

7

Category : Wiara

Objawienie Pańskie znane bardziej potocznie jako święto Trzech Króli w tym roku od ponad 50 lat jest dniem wolnym od pracy. W związku z tym przychodzi mi na myśl taka refleksja. Za moich czasów jest to jedyne święto ustanowione, które jest dniem wolnym. Nie pamiętam wcześniej podobnej sytuacji do tej a tutaj ustanowione zostaje właśnie to święto, święto, które przypomina nam pokłon Mędrców, którzy złożyli Mesjaszowi. To wydarzenie Biblijne odczytuje się jako objawienie Boga poganom, wszystkim narodom, nie tylko narodowi wybranemu. Przecież my jesteśmy tymi poganami, którzy przyjęli słowo przez apostołów i stali się wierzącymi. Polska (tak jak inne kraje była pogańska). To jest jedna rzecz na temat pogaństwa w aspekcie historycznym. Wiemy dobrze, i czasem o tym piszemy na różnych blogach, że mamy do czynienia z wtórnym pogaństwem, którym określamy mentalne i praktyczne odejście od Ewangelii. Dlatego tak bardzo znamienne wydaje mi się ustanowienie teraz tego święta, które jakby podkreślało, że Bóg przychodzi do wszystkich. Jakby na nowo miało nam uświadamiać skąd jesteśmy i jakie jest nasze przeznaczenie, dokąd zmierzamy. Jakby to był głos Boży, który napomina, kim ty jesteś? i objawiał temu światu na nowo swoją tajemnicę. Jakby Bóg przychodził i chciał przypomnieć o sobie współczesnym poganom.
Cóż pozwalam sobie na taką refleksję, mimo, że przeczytałem przed chwilą, że takie święto nie jest nam bardzo na rękę, bo w zamian za nie zabrano nam możliwość odebrania dnia wolnego za święto przypadające w inny dzień wolny (np sobotę), których jest więcej (np w ostatnim roku Boże Narodzenie) Nie mniej jednak myślę, że warto ponieść taki koszt dla tego święta:)

Comments (7)

Jako to jedyne święto, które jest dniem wolnym? W Polsce obowiązują następujące święta nakazane (czyli z obowiązkiem bycia na mszy świętej): Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok, Objawienie Pańskie (6 I), Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało,
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 VIII), Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie (25 XII). Wszystkie te dni są obecnie wolne od pracy. Pozostałe święta przypadają w niedzielę, więc są dniami wolnymi z definicji.

Może się źle wyraziłem, ale chodziło mi o przywrócenie tego dnia jako wolnego. O ile dobrze pamiętam jest to jedyne właśnie święto, które zostało przywrócone, bo kiedyś było wolne a potem tym dniem wolnym już nie było. przynajmniej w ostatnich 20 – 25 latach. W tym przypadku przez ponad 50 lat nie było dniem wolnym. Można wymienić jeszcze kilka świąt, które również są nakazane a nie są dniami wolnymi jak np. Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego. Przyznam się szczerze, że nie wiem, które święta były kiedyś wolne od pracy a ten wolny dzień został później zniesiony. Mogę jedynie przypuszczać, że było ich jednak jeszcze kilka i dlatego napisałem, że to jedyne święto, które zostało przywrócone (jeśli chodzi o dzień wolny od pracy), bo oczywiście nie liturgicznie. Pozdrawiam :)

A ja mam trochę inne zdanie. Moim zdaniem państwo w ogóle nie powinno się angażować w dawanie dni wolnych w święta religijne czy kościelne. W końcu konstytucja RP z roku 1997 mówi o tym, że ludzie różnych wyznań i religii mogą brać dni wolne od pracy w dniach swojego wyznania, które uznaje dany dzień za wolny. W praktyce jednak, nie jest to często przestrzegane. Ile to już było takich sytuacji, że np. wielu studentów będących wyznawcami judaizmu czy adwentyzmu dnia siódmego musiało zdawać egzaminy w soboty? A dlaczego ja np. jako protestantka nie mogę iść do sklepu czy normalnie pojechać autobusem na wieś 15 sierpnia, w święto którego nie obchodzę? Powinien być rozdział państwa od Kościoła czy religii w ogóle i jeśli państwo powinno ustanawiać dni wolne, to niech to będą święta narodowe, np. 3 maja albo 11 listopada, bo to jest normalne i jasne. A przecież skoro większość Polaków to rzekomo chrześcijanie, to niedziele powinny być dniami wolnymi w ogóle, a ilu ludzi pracuje w niedzielę? Warto też o tym pomyśleć. Jeśli ktoś chce świętować jakieś święto to i tak będzie świętować, a państwo nie powinno mieć do tego nic do rzeczy. Jak mówił Chrystus – co cesarskie, cesarzowi, a Bogu – co boskie… Pozdrawiam :)

Wolne w Święto ma także wymiar praktyczny. Jest to czas na zatrzymanie się, refleksję. To, że modne stają się długie weekendy i stanowią okazję do innych rzeczy to inna kwestia, jednak i to jest pozytywne dla relacji rodzinnych etc. Dobrze, że mogę mieć wolne w te właśnie dni, chociaż prawdą jest, że święto nie musi być dniem wolnym a można je należycie świętować. Przypomina się pewien przykład podany przez jednego z Ojców Kościoła o tym jak niegdyś chrześcijanie gromadnie szli na Eucharystię w Dzień Pański po pracy i w ten sposób wzbudzali podziw wśród pogan. Również i mi zdarzyło się raz pracować w niedzielę i to przez ponad 10 godzin. Postanowiłem pójść na Mszę albo rano albo wieczorem. Rano nie byłem w stanie więc zaraz po skończonej pracy pojechałem na 21.00 chociaż mi się już nie chciało. Nie chcę tutaj propagować, czy zachęcać do czynnej pracy w niedzielę, jednak różne są czasem sytuacje. Faktycznie są tacy, którzy mają wolną niedzielę ale po prostu marnują ją czyniąc z niej wyłącznie jako kolejny dzień tygodnia, alb wolny czas na nic nie robienie

Patryku, a przecież refleksje można mieć każdego dnia. Poza tym pomijam już fakt, że Polski jako państwa nie stać na kolejny dzień wolny. Nie jesteśmy tak bogatym krajem, jak Niemcy, Holandia czy Szwecja. No i jak mówię – każdy według swojego wyznania ma prawo do dnia wolnego. Jeśli ktoś uważa, że w Boże Ciało nie powinien pracować – OK, jego sprawa. Jeśli jakiś protestant uważa, że w Święto Reformacji albo Wielki Piątek nie powinien pracować – jego święte prawo. A jeśli ktoś jest muzułmaninem i chce mieć wolny piątek – bardzo proszę. Najbardziej odpowiadałoby mi to, co było 100 lat temu czy 70 lat temu w Polsce, przynajmniej to wiem z opowiadań osoby która żyła w tamtych czasach – kiedy ktoś chciał kupić coś w sobotę, szedł do sklepu którego właścicielem był chrześcijanin, a jeśli w niedzielę, to do Żyda. I wszyscy byli zadowoleni. A jeśli ktoś jest ateistą czy agnostykiem i chce odpocząć w jakiś dzień – to też ma do tego prawo.

Tak, warto! ;)

Akurat argument o tym, że Polski nie stać na dzień wolny uważam za najmniej ważny i raczej naciągany. Zabrano nam w zamian możliwość odbierania innych świąt o których wspominam we wpisie. Nawet jeśli rzeczywiście tak jest, to uważam, że bez przesady, nic się nie stanie jeśli stracimy trochę na tym. Zresztą w tej kwestii najwięcej zastrzeżeń mają pracodawcy a więc osoby, które i tak mają największe dochody, więc nie zbiednieją tak bardzo na tym jednym wolnym dniu. Ciekawą rzeczą jest to, że tacy pracodawcy liczą swoje straty ale już nie tak bardzo wynagrodzenia swoich pracowników (patrz przykład Lewiatan – sieci drobnych sklepów spożywczych w małych miejscowościach) Twoja koncepcja, która zakorzeniona jest 70-100 lat temu jest słuszna i sprawiedliwa, jednak ciężko wyobrazić ją sobie współcześnie, kiedy to wyznanie religijne jest tajemnicą. Naprawdę trudno byłoby coś takiego wprowadzić. Ja osobiście cieszę się, że jest jak jest, choć nie znaczy to, że wszystkie święta mam wolne, bo tak nie jest. Po za tym Jezus nie zabrania Marii Magdalenie wylewać drogocennego olejku na niego za którą ganił Judasz, który stwierdził, że można by to wykorzystać na szlachetny cel. Czasem można a nawet należy pozwolić sobie na straty. Być może ten wolny dzień pozwoli sobie komuś uświadomić, że Bóg jest najważniejszy. łatwo argumentować, że ludzie i tak tego nie wykorzystują, że mogą w inny dzień się zreflektować, jednak nie raz już widziałem i słyszałem jak wiele cudów się dzieje co dzień, jak wiele nawróceń w kościele, choć gdy spojrzymy na to w wymiarze społecznym to widzimy, że ludzie chodzą do kościoła i nic się nie zmienia, nie zmienia się ich życie, chodzą z tradycji, robią to co robią, ale jednak cuda się zdarzają. Naprawdę z wieloma sytuacjami się zetknąłem i wielu praktykom można zarzucać różne rzeczy ale Bóg w właściwy sobie sposób działa przez nie tak jak chce.

Post a comment

*
patryk411 Top