Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Pieśń nad Pieśniami

4

Category : Ewangelia

Pieśń nad Pieśniami jest księgą wyjątkową w kanonie Pisma Świętego choćby dlatego, że bardzo często ta księga Starego Testamentu stanowiła problem. Jak ją czytać? Jak interpretować? To niektóre kwestie, które budziły wątpliwości.

Mało tej księgi jest także w liturgii kościoła o czym wspomniałem przy okazji artykułu: Pismo Święte – sposoby na czytania.

Problematykę budziła przede wszystkim sfera seksualności, która oczywiście mocno się tam zaznacza, mówi się przecież wręcz o erotyczności Pieśni nad Pieśniami.

Mimo to, Bóg właśnie wybrał taką formę, by wypowiedzieć swoją miłość Do Izraela, do Kościoła, do ludzi w ogóle, do Matki Bożej jak to podają nam interpretacje.

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawe, bo jeśli weźmiemy pod uwagę, to, że sfera seksualna jest dopełnieniem w jedności małżonków, wyrazem ich jedności, to Bóg korzysta właśnie z tego, by zaznaczyć, że jego miłość do nas ma w sobie coś z tej miłości małżeńskiej, która ma być wierna, cierpliwa, łaskawa, która nie szuka swego. On, Stwórca poślubia duszę, każdego człowieka, by być bliżej niego a także po to by kochać człowieka miłością jedyną i nieodwołalną.

Faktycznie, Wielka jest ta Miłość Boga do swoich dzieci i Bóg przekonuje nas o tym na różne sposoby :)

Comments (4)

Bardzo lubię tę Księgę. :-)

Warto wspomnieć też o tym, że w kulturze polskiej seksualność jest tematem tabu. Teraz to się może zmieniło, ale gdzieś tam nadal to pokutuje, szczególnie u starszych ludzi. U młodych z tego co widzę poglądy na seksualność są kształtowane z jednej strony przez właśnie starszych ludzi, którzy nawet o tym co “złe” już nie myślą, a z drugiej strony przez lewicujące media i autorytety o lewicowych poglądach.
A “Pieśń nad pieśniami” pokazuje po raz kolejny, że ludzkie poglądy nie mają często zbyt wiele wspólnego z tym, co mówi na dany temat Bóg :) Pozdrawiam :)

Masz rację Zim. Złe podejście do seksualności wynika jak mi się wydaje z powierzchownego traktowania moralności. Jak jest szóste przykazanie nie cudzołóż, to łatwo można to przeinaczyć :) I tak ciągnie się z pokolenia na pokolenie i utrwala się to w świadomości. Dzięki Agnieszko za komentarz i opinię :)
P.S. Dziś zrobiłem na blogu nową funkcję, można dodać moje wpisy do facebooka przez kliknięcie w lubię to :D

Iz 62, 2-5:
Wówczas narody ujrzą twą sprawiedliwość
i chwałę twoją wszyscy królowie.
I nazwą cię nowym imieniem,
które usta Pana oznaczą.
Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana,
królewskim diademem w dłoni twego Boga.
Nie będą więcej mówić o tobie “Porzucona”,
o krainie twej już nie powiedzą “Spustoszona”.
Raczej cię nazwą “Moje upodobanie”,
a krainę twoją “Poślubiona”.
Albowiem spodobałaś się Panu
i twoja kraina otrzyma męża.
Bo jak młodzieniec poślubia dziewicę,
tak twój Budowniczy ciebie poślubi,
i jak oblubieniec weseli się z oblubienicy,
tak Bóg twój tobą się rozraduje.

Post a comment

*
patryk411 Top