patryk411 Rss

Pismo Święte – sposoby na czytania

7

Category : Ewangelia

Pismo Święte jest najważniejszą księgą wierzących, jest żywym słowem, które Bóg kieruje do człowieka, stąd tak ważne jest obcowanie z Biblią. O tym jak czytać Pismo Święte pisałem już wcześniej, gdzie dzieliłem się swoimi refleksjami na ten temat. Tutaj jednak ogólnie zbieram najczęstsze sposoby na własną, osobistą lekturę Pisma Świętego, które jak sądzę, wielu się przydadzą takie zestawienie:

1. Czytanie od deski do deski – Pierwszy sposób, to czytanie Pisma Świętego od początku do końca. Wiem, że są takie osoby, które skorzystały z tej metody, jednak dla mnie było to za trudne. Jest to bardzo czasochłonne i wymagające przedsięwzięcie:)

2. Pismo Święte czytane wyrywkowo – to dobra metoda, jednak raczej nie w dłuższej perspektywie. Może się okazać, że pewne fragmenty otwieramy częściej przez co, kartki stają się bardziej podatne, by właśnie otwierać się tam, gdzie często zaglądamy. Metoda stosowana od czasu do czasu może być wspaniała jeśli szukamy czegoś specjalnie przygotowanego dla nas na daną chwilę życiową. Bóg wtedy może nam udzielić swojej łaski i przemówić swoimi słowami ze świętych kart.

3. Czytania mszalne – Bardzo dobrą metodą na czytanie Pisma Świętego jest bieżąca znajomość czytań mszalnych na każdy dzień roku. Nie tylko znajomość Ewangelii Niedzielnej, ale Ewangelii na dziś i każdy inny dzień roku. W dobie internetu takie czytania możemy zdobyć z różnych serwisów internetowych, nie tylko z kalendarzy serii Świętego Pawła. Piszę o tym w artykule Ewangelia na dziś, gdzie podaje konkretne sprawdzone przeze mnie serwisy internetowe. Wadą takiego rozwiązania jest to, że nie wszystkie fragmenty znajdują się w liturgii jak np. księga Pieśń nad Pieśniami.

Czytać Pismo Święte online?

Pozostaje jeszcze kwestia jak czytać Pismo Święte? Czy tradycyjną metodą, czy może za pośrednictwem sieci? W internecie można znaleźć całe księgi online. Ja osobiście cenię sobie czytania na każdy dzień z serwisów internetowych, choć z Pismem Świętym wolę obcować w bezpośrednim kontakcie, dlatego praktycznie w ogóle nie korzystam z Pisma Świętego online w formie elektronicznej jako takiego.

A jaka jest twoja ulubiona metoda na czytanie Pisma Świętego?

Comments (7)

Ja codziennie rano, po włączeniu komputera sprawdzam “Ewangelię na dziś” na portalu Mateusz. Mam temat do przemyśleń na cały dzień, także w trakcie normalnych codziennych zajęć.
Pozdrawiam

Ja wybieram ten pierwszy sposób :) Może nudny, ale za to widzę pewne rozdziały w określonym porządku, który układa się w całość. Pozdrawiam :)

Wiem Zim :) kiedy pisałem, że są takie osoby, które z tej metody korzystają miałem m.in na myśli Ciebie :)
Widzę, że Marzatela wybrała trzeci sposób. Dopowiem jeszcze tyle, że mi się zdarza wybierać drugi :)

polecam wybrać jakiś plan czytania Biblii ze strony http://biblijna.strona.pl/teksty/plan.php. Wtedy czytanie będzie znacznie łatwiejsze i pomoże w zachowaniu regularności w czytaniu. Ja wybrałem plan dwuletni.

Wielkie dzięki Łukaszu!!! Jest to bardzo ciekawa strona, można przyswoić sobie całe Pismo Święte w planie rocznym dwuletnim lub trzyletnim. Pozdrawiam :)

Moim sposobem czytania Pisma Świętego jest Forum Biblijne. Codziennie czytam jeden rozdział NT, rozważam go i to co w serce moje wchodzi bardziej przyjmuję do siebie, To jest własnie to słowo, które Bóg mi przekazuje osobiście.

Mówiąc szczerze przeczytałem już tyle razy Pismo Święte, że na pamięć znam większość wydarzeń biblijnych. Ostatnio jednak wybieram sobie jakąś książkę religijną, która porusza jakiś temat teologiczny i sprawdzam w Biblii zacytowane w niej fragmenty. Przez to moja wiedza biblijna bardzo się powiększyła i sam zacząłem uczyć innych o Bogu.

Post a comment

*
patryk411 Top