Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Św. Marta – wspomnienie

Category : Święci

Dziś wspomnienie w liturgii św. Marty. Kim była? Spotkamy ją na kartach Ewangelii w kilku miejscach. Wiemy, że Jezus często bywał w gościnie w jej domu i niektóre z tych wydarzeń zostały zapisane.

Znamy dobrze ten fragment w którym Marta uwijając się w domowych obowiązkach miała za złe swojej siostrze mówiąc mistrzowi:

    Panie, czy ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu?

Słuszny wydaje się być wyrzut Marty, która sama wszystko musi robić. Czy nie znamy tego z własnego doświadczenia? Czy nigdy nie mieliśmy wrażenia, że mamy więcej obowiązków niż inni? np. przygotowując potrawy na stół, gdy ma przyjść jakiś gość? Na pewno każdy z nas mógłby coś takiego wymienić, bo to bardzo ludzkie. Tymczasem Jezus odpowiada:

    Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”

Św. Marta oczekiwała aprobaty ze strony Jezusa, poparcia jej słusznego żądania, tymczasem Jezus mówi zupełnie co innego. Mówi nawet, że Maria “obrała najlepszą cząstkę“. Myślę, że mogło to być dla Marty szokujące. Ona tu ma dużo pracy, podaje do stołu, przyrządza potrawy, pot z czoła płynie a tymczasem okazuje się, że nie potrzeba aż tak dużo, że potrzeba właściwie tylko jednego.

Święta Marta ma naturę aktywną, jednak Jezus nie gani aktywności w ogóle. Dobrze to wyraził Johannes Vermeer van Delft na obrazie „Jezus w domu Marii i Marty”, na którym prawa ręka Jezusa skierowana jest w kierunku Marii jako wzoru. Vermeer obawiał się, by nie interpretować gestu Jezusa jako negacji aktywności w ogóle, stąd ta ręka nie jest skierowana na Martę.

Aktywność, energiczność i pragmatyczność Marty rozpoznajemy także w wydarzeniu w nieco innych już okolicznościach, kiedy mówi do przybyłego Jezusa:

    Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł (…) Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie

Znów okazuje zabieganie o sprawy drugorzędne, wykazuje aktywizm, podejmuje działanie, bo przecież jakby wyrzutem mówi do Jezusa a przecież wie, że:

    Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga

Tymczasem Maria siedziała w domu i tam być może opłakuje brata.
Kluczowe jest tutaj wyznanie wiary Marty, która odpowiada na zapytanie Mistrza, czy wierzy w to, że jest Zmartwychwstaniem:

    Tak, Panie! Ja wciąż wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat

Ból, wiara, bezsilność mieszają się w obliczu przeciwności, trudnych sytuacji, jednak ta Marta wciąż wierzy.

Św. Marta w sztuce

Wiemy jak bardzo Pismo Święte stanowiło i wciąż stanowi inspirację dla artystów. Nie inaczej było w przypadku przedstawiania postaci świętej Marty. Jednym z przykładów artystycznej interpretacji ewangelicznej sceny jest wspomniany wyżej obraz Vermeera.

Innym obrazem będzie obraz Diego Rodríguez de Silva y Velázquez „Chrystus w domu Marii i Marty” w którym artysta w ciekawy sposób pokazuje, że jedna jak i druga postawa są ważne. Ten efekt uzyskał dzięki odbiciu w lustrze Jezusa i Marii oraz trzeciej osoby wskazującej na Marię. Jednak jest to odbicie lustrzane, bo w rzeczywistości ta kobieta wskazuje na Martę.

Kolejnym artystycznym dziełem jest obraz Joachima Beuckelaera na którym na pierwszym planie uwypuklone zostały rzeczy materialne jako symbol prymatu tego co doczesne a nie duchowe, które w życiu czasem się pojawia.

Na koniec chciałbym byście wysłuchali pięknej muzyki w wykonaniu Marcina Gajdy “Gdybyś tu był”. Fragmentu utworu można wysłuchać także ze strony wspólnoty religijnej Miłości Ukrzyżowanej.

Przy artykule korzystałem ze stron z Czytelni

Post a comment

*
patryk411 Top