Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Święta nakazane – które są obowiązkowe?

Category : Nabożeństwa, Święta katolickie

Święta kościelne, to temat bardzo interesujący i wiele osób poszukuje konkretnych dat. Dlatego mimo, że napisałem artykuł Kalendarz Katolicki w którym podjąłem kwestię świąt postanowiłem napisać drugi artykuł.

I mnie często nurtuje myśl, czy np. dzisiejsze święto jest obowiązkowe, czy nie. Świąt, uroczystości bywa bardzo dużo, nawet przez kilka dni w ciągu jednego tygodnia. Przykładem będzie zbliżający się następny tydzień w którym mamy Święto Najświętszego imienia Maryi, Matki Bolesnej, czy też Podwyższenia Krzyża Świętego.

Przeszukałem internet, bo miałem już wątpliwości, czy podany link do kalendarza w artykule do którego się powyżej odnoszę jest dobry, gdyż z dużej liczby świąt zaledwie tylko kilka jest obowiązkowych.

Okazuje się, że faktycznie tak jest. A zatem święta nakazane to:

  1 stycznia — Świętej Bożej Ro­dzi­cielki
  6 stycznia — Ob­ja­wienie Pań­skie
  15 sierpnia — Wnie­bo­wzięcie Naj­święt­szej Maryi Panny
  1 li­sto­pada — Wszyst­kich Świę­tych
  2 li­sto­pada — Wszyst­kich wier­nych zmar­łych
  25 grudnia — Na­ro­dzenie Pana Je­zusa Chry­stusa

Wykaz ten sporządziłem na podstawie kalendarza z parafii Serca Pana Jezusa.

Warto przy tym zaznaczyć, że od 2003 roku niektóre święta, które wcześniej funkcjonowały jako święta obowiązkowe na mocy dekretu Prymasa nie obejmują już wiernych obowiązkowym uczestnictwem we Mszy Świętej (opoka.org.pl). Są to następujące święta:

  19 marca – św. Jó­zefa, Ob­lu­bieńca Naj­święt­szej Maryi Panny,
  29 czerwca – Świę­tych Apo­stołów Piotra i Pawła
  8 grudnia – Nie­po­ka­la­nego Po­częcia Naj­święt­szej Maryi Panny

Stąd mała konsternacja, bo w różnych źródłach można znaleźć te święta jako obowiązkowe stąd wiedza o dekrecie jest niezbędna do właściwego rozumienia stanu rzeczy.

Oczywiście, należy dodać, że każda Niedziela, to Dzień Pański, więc uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe, ale to jakby nie podlega dyskusji.

Po tym wykazie mam nadzieje, że nikt nie będzie miał już wątpliwości, czy dana uroczystość jest obowiązkowa, czy nie. Wiem, że postawa Chrześcijanina nie powinna się ograniczać do tego, czy trzeba pójść na Mszę, czy nie. Ideałem jest częste uczestnictwo w świętych obrzędach, aczkolwiek nie zawsze jest możliwość udziału w Eucharystii w ciągu tygodnia a wiedza o tym, kiedy są święta nakazane jest bardzo pomocna przy rozplanowaniu dnia. Jak widać z wykazu tych świąt wcale nie jest ich tak dużo jak mogłoby się wydawać.

Post a comment

*
patryk411 Top