Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

patryk411 Rss

Wniebowzięcie Maryi

Category : Święta katolickie

15 sierpnia jest w kościele katolickim świętem Wniebowzięcia Maryi. Tak jak w przypadku każdego świętego kiedy to obchodzimy jego narodziny dla nieba, tak  w przypadku Matki Bożej również obchodzimy liturgicznie narodziny dla nieba. 15 sierpnia nie jest datą dosłowną. Tak naprawdę nikt nie wiem gdzie i kiedy nastąpiły wydarzenia zwane zaśnięciem Maryi. Jest to data umowna, co także ma swoją symbolikę. Nie przypadkiem w Polsce święto nazywane jest też jako Matki Boskiej Zielnej. Chodzi o to, że jest to czas dożynek, dziękowania za zbiory a Maryja jako najdojrzalszy owoc chrześcijańskiego życia upodobniła się do Chrystusa.

Nie znajdziemy wzmianki w Piśmie Świętym o Wniebowzięciu Maryi, więc skąd to święto się wzięło? Po pierwsze z tradycji dzięki której wiemy, że już w V wieku było obchodzone.

Kolejna sprawa to kwestia samej śmierci i tutaj są pewne rozbieżności. Jak umarła ta, która dała światu Jezusa Chrystusa? Tradycja nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Jedni uważają, że umarła, inni temu zaprzeczają jakoby niemożliwe, by najdoskonalszy owoc mógł umrzeć tak jak zwykły człowiek. Pamiętajmy, że Maryja jest niepokalanie poczęta, co znaczy, że została zachowana od grzechu. Z drugiej strony skoro sam Jezus umarł to dlaczego Matka Boża miała by nie umierać? Nie jest kimś większym niż przecież Jezus, który jest Bogiem. Maryja jest tylko stworzeniem, nawet jeśli najdoskonalszym ze wszystkich stworzeń, to zawsze tylko stworzeniem. Skoro Jezus umarł, to logiczne wydaje się też, że i ona musiała pójść tą drogą.

W kościele próbowano rostrzygnąć ten spór także w XX wieku jednakże ze względu m.in. na nie jednoznaczność tradycji ostatecznie w 1950 Pius XII ogłosił dogmat w konstytucji apostolskiej o Wniebowzięciu Maryi duszą i ciałem do wiecznej chwały. Nic dokument nie mówi o sposobie Wniebowzięcia. O tym dlaczego taki dogmat został ustanowiony można poczytać bardzo pouczający artykuł tutaj.

Została Wniebowzięta, gdyż jako najdoskonalsze stworzenie nie musiała czekać na paruzję tak jak my. Została od razu wzięta do nieba duszą i ciałem. Nie wiemy natomiast jak umarła i czy w ogóle umarła. Zresztą tak sobie myślę, że nie ma to znaczenia z punktu widzenia wiary. Ludzka ciekawość chciałaby wiedzieć, co i jak się działo ze szczegółami. Tymczasem ważne jest duchowe znaczenie tego faktu.

Wniebowzięcie a kościoły

Protestanci nie uważają tego święta jakoby nie było o nim wzmianki w Piśmie Świętym. W kościele katolickim dla którego ważna jest także tradycja zostało podniesione do wysokiej rangi za sprawą dogmatu ogłoszonego w 1950 roku. Ciekawie wygląda sprawa z kolei u prawosławnych, którzy choć nie uznają prymatu papieża, dlatego nie jest to dogmat, jednak Zaśnięcie Maryi traktują – jak to gdzieś wyczytałem, choć nie pamiętam już gdzie – jak drugą Wielkanoc.

Wniebowzięcie Maryi a święto

Wniebowzięcie, Zaśnięcie to w kościele katolickim święto nakazane, dzień wolny od pracy a dla wiele osób , to okazja by udać się w pieszą pielgrzymkę. Pielgrzymki sierpniowe, które ostatnio omawiałem są u nas bardzo popularne.

Post a comment

*
patryk411 Top